Jazykové úrovně

Úrovně jazykových znalostí a pokročilosti jsou historicky hodnoceny mnoha vzájemně jen obtížně porovnatelnými systémy. Aby bylo možno znalost jednotlivých uživatelů jazyka objektivně hodnotit a vzájemně porovnávat, byl v roce 2001 Radou Evropy vytvořen dokument pod názvem Společný Evropský referenční rámec. Tento rámec dnes představuje standard v označování a určování úrovně uživatelů jazyka. Naše jazyková škola ERR využívá jak v rámci koncepce vzdělávání, tak při hodnocení a sledování pokroku jednotlivých studentů

Společný Evropský referenční rámec (angl. CEFR, tedy Common European Framework of Reference for Languages) stanovuje tři základní úrovně užívání jazyka:
A - uživatel základů jazyka B - samostatný uživatel C - zkušený uživatel

Jednotlivé úrovně jsou rozděleny do celkem 6 stupňů pokročilosti:

Uživatel základů jazyka

Stupeň A1: Rozumí známým každodenním výrazům a zcela základním frázím, jejichž cílem je vyhovět konkrétním potřebám, a umí tyto výrazy a fráze používat. Umí představit sebe a ostatní a klást jednoduché otázky týkající se informací osobního rázu, např. o místě, kde žije, o lidech, které zná, a věcech, které vlastní, a na podobné otázky umí odpovídat. Dokáže se jednoduchým způsobem domluvit, mluví-li partner pomalu a jasně a je ochoten mu/jí pomoci.
Stupeň A2
: Rozumí větám a často používaným výrazům vztahujícím se k oblastem, které se ho/jí bezprostředně týkají (např. základní informace o něm/ní a jeho/její rodině, o nakupování, místopisu a zaměstnání). Dokáže komunikovat prostřednictvím jednoduchých a běžných úloh, jež vyžadují jednoduchou a přímou výměnu informací o známých a běžných skutečnostech. Umí jednoduchým způsobem popsat svou vlastní rodinu, bezprostřední okolí a záležitosti týkající se jeho/jejích nejnaléhavějších potřeb.

Samostatný uživatel

Stupeň B1: Rozumí hlavním myšlenkám srozumitelné spisovné vstupní informace týkající se běžných témat, se kterými se pravidelně setkává v práci, ve škole, ve volném čase atd. Umí si poradit s většinou situací, jež mohou nastat při cestování v oblasti, kde se tímto jazykem mluví. Umí napsat jednoduchý souvislý text na témata, která dobře zná nebo která ho/ji osobně zajímají. Dokáže popsat své zážitky a události, sny, naděje a cíle a umí stručně vysvětlit a odůvodnit své názory a plány.
Stupeň B2
: Dokáže porozumět hlavním myšlenkám složitých textů týkajících se jak konkrétních, tak abstraktních témat včetně odborně zaměřených diskusí ve svém oboru. Dokáže se účastnit rozhovoru natolik plynule a spontánně, že může vést běžný rozhovor s rodilými mluvčími, aniž by to představovalo zvýšené úsilí pro kteréhokoliv účastníka interakce. Umí napsat srozumitelné podrobné texty na širokou škálu témat a vysvětlit své názorové stanovisko týkající se aktuálního problému s uvedením výhod a nevýhod různých možností.

Zkušený uživatel

Stupeň C1: Rozumí širokému rejstříku náročných a dlouhých textů a rozpozná implicitní významy textů. Umí se plynule a pohotově vyjadřovat bez zjevného hledání výrazů. Umí jazyka užívat pružně a efektivně pro společenské, akademické a profesní účely. Umí vytvořit srozumitelné, dobře uspořádané, podrobné texty na složitá témata, čímž prokazuje ovládnutí kompozičních útvarů, spojovacích výrazů a prostředků koheze.
Stupeň C2
: Snadno rozumí téměř všemu, co si vyslechne nebo přečte. Dokáže shrnout informace z různých mluvených a psaných zdrojů a přitom dokáže přednést polemiku a vysvětlení v logicky uspořádané podobě. Dokáže se spontánně, velmi plynule a přesně vyjadřovat a rozlišovat jemné významové odstíny dokonce i ve složitějších situacích

Zdroj: Společný evropský referenční rámec pro jazyky. Jak se učíme jazykům, jak je vyučujeme a jak v jazycích hodnotíme (Rada Evropy, 2001)

KONTAKTUJTE NÁS:
Tel +420 778 07 14 21
E-mail info@czxp.cz
PO-PÁ 08:00 - 18:00
RÁDI VÁM ZAVOLÁME

Rychlé a kvalitní zpracování. Vše dodáno včas dle požadavku a ve výborné odborné kvalitě, bez nutnosti jakýchkoliv dalších korektur.

Ing. Jan Chaloupka, obchodní ředitel

Webtip, s.r.o.